Načela zacjeljivanja

Kronične i akutne rane imaju različita vremena zacjeljivanja – no i drugi čimbenici mogu utjecati na vrijeme potrebno da rana zacijeli. Način života, zdravlje i drugi čimbenici mogu utjecati na zdravlje pacijenta i sposobnost zacjeljivanja njegove rane.

Akutne i kronične rane imaju različita vremena zacjeljivanja. Akutne rane (opekotine, posjekotine, ogrebotine itd.) zacjeljuju brže (za otprilike 2 do 4 tjedna) od kroničnih rana, čije je prosječno vrijeme zacjeljivanja često 210 dana1. Međutim, kronične rane obično su povezane s temeljnom bolešću kao što je dijabetes ili venska ili arterijska insuficijencija, koji se moraju istovremeno liječiti.
Proces zacjeljivanja može se podijeliti u 3 koraka, od kojih svaki igra ključnu ulogu na putu zacjeljivanja.

3 faze zacjeljivanja:

1 / Faza čišćenja

Odmah nakon nastanka rane, pokreće se važan stanični mehanizam. Počinje proces „fiziološkog“ čišćenja. Rana se sama oslobađa od denerviranog, oštećenog tkiva koje je postalo suvišno u svojoj zaštitnoj ulozi nad tijelom. Rana može biti prekrivena žućkastim slojem (fibrinskim naslagama) što zahtijeva odgovarajući lokalni tretman za uklanjanje denerviranog tkiva.

2 /  Faza formiranja tkvia

Rana poprima zrnatiji izgled. Zapravo, javlja se bezbroj malih formacija „u obliku malina“ (granulacijski pupoljci), koji postupno ispunjavaju ranu. Rana poprima crven, sjajan izgled što je uzrokovano intenzivnom proizvodnjom kolagena i stvaranjem novih krvnih žila u tijelu, koje nadomještaju one uništene.

3 /  Faza epitelizacije

Malo po malo, počevši od rubova, rana se (prolazeći kroz neprimjetne kontrakcije) konačno zatvara. Izgleda suho. Nova koža, ružičasta i tanka u početku, postupno se stvara dok ne prekrije cijelu ranu i pretvori se u ožiljak. Ožiljak često ostaje svjetliji od okolne kože, sve dok stanice pune melanina koje su odgovorne za boju kože ne odigraju svoj ulogu, što može biti i mjesecima kasnije. U tjednima nakon zacjeljivanja nova epiderma se uopće ne smije izlagati suncu.

Jeste li znali

Nakon dugog procesa rekonstrukcije, koža zaslužuje da ju malo razmazite. Ožiljci vole biti hidratizirani! Svakodnevno nanošenje hidratantne kreme hrani kožu i „opušta“ ožiljak. Nije potrebno prejako pritiskati – dovoljni su lagani, kružni pokreti dok se krema ne upije.

1- Izvješće za Ministra socijalne sigurnosti i Francuski parlament o napretku rashoda i prihoda zdravstvenog osiguranja u 2014. (Zakon od 13. kolovoza 2004.) – srpanj 2013.

Scroll to Top