Opekline su česta ozljeda. Ova vrsta nesreće je najčešće u kućanstvu, obično se događa u kuhinji ili vrtu.
U gotovo polovici slučajeva opekline nastaju uslijed dodira s vrućom tekućinom, vatrom ili vrućim predmetom. Međutim, eksplozije, kemijske opekline i izlaganje svjetlu ili zračenju puno su rjeđi.
Što je opeklina?
Opeklina je kožna lezija koja ponekad zahvaća i tkivo ispod kože. Postoje četiri vrste opeklina:
- Toplinska, nastaje nakon kontakta s krutinom (žeravica, vruće željezo, pećnica itd.), tekućinom (kipuća voda/ulje/gorući ugljikovodik) ili eksplozijom. Koža je djelomično ili potpuno uništena. Hladnoća također može uzrokovati ovu vrstu opeklina
- Kemijska, uzrokovana kaustičnim proizvodom (na primjer, kiselina)
- Električna, uzrokovana direktnim kontaktom s električnom strujom
- Opeklina uslijed zračenja, što znači sunčevo ultraljubičasto zračenje i rendgensko ili nuklearno zračenje.
Kako se procjenjuje ozbiljnost opeklina?
Ozbiljnost opekline kože ovisi o tri glavna kriterija: dubini, opsegu pokrivenosti tijela i lokaciji.
Kako se ocjenjuje dubina?
Koristimo stupnjeve kako bismo opisali izgled kože i njezine lezije.
- Opeklina prvog stupnja: jako izraženo crvenilo koje uzrokuje umjerenu bol i zahvaća samo površinski sloj kože. Na drugim mjestima koža je netaknuta. Tipičan primjer su opekline od sunca
- Površinska opeklina drugog stupnja: pojava mjehurića koji sadrže bistru tekućinu, znak da je epiderma gotovo potpuno uništena. Rana je crvena i bolna.
- Duboka opeklina drugog stupnja: odmah se pojavljuju višestruki mjehurići. Međutim, bol je manja jer su živčani završeci uništeni. Rana je bjelkasto ružičasta.
- Opeklina trećeg stupnja: smeđe, bijele ili crne boje, bezbolna je. Epidermis i dermis su potpuno uništen.
Kako se procjenjuje opseg opekline?
Procjenjuje se kao postotak površine tijela. Također se može izračunati pomoću dlana koji predstavlja 1% površine tijela.
Lokacija
Opekline na nekim dijelovima tijela treba shvatiti posebno ozbiljno, posebno na licu, rukama, stopalima i međici. Treba uzeti u obzir i druge čimbenike, kao što su dob osobe (djeca ispod 5 godina ili odrasli stariji od 60 godina) i boluje li osoba od kronične bolesti (na primjer, zatajenje srca, zatajenje dišnog sustava ili dijabetes).
Kako treba liječiti opeklinu?
Opeklina je oštećenje kože, stoga bi početno lokalno liječenje trebalo biti usmjereno na obnavljanje kožnog tkiva i pokušati minimizirati moguće posljedice.
Čak i ako opekline prvog stupnja spontano zacijele (nakon laganog ljuštenja), opekline drugog i trećeg stupnja trebat će posebno liječenje.
Prvo što treba učiniti
Prije nego bilo što poduzmete, prva stvar koju treba učiniti u slučaju termičke ili kemijske opekline je staviti zahvaćeno područje pod mlaz vode (temperature okoline) na 5 do 10 minuta. To će spriječiti da toplina ode u dublje slojeve, odstraniti ostatke kemijskog proizvoda (u slučaju kemijske opekline), smanjiti oteklinu i ublažiti bol.
Ako odjeća osobe prekriva zahvaćeno područje, nemojte je skidati. To nosi rizik od odvajanja kože ako se odjeća za nju zalijepi. Treba napomenuti da ozbiljna opeklina može uzrokovati hipotermiju (drhtavicu) budući da kožna barijera više ne igra svoju zaštitnu ulogu.
Stvaranje okruženja za ozdravljenje
Opeklina drugog stupnja zahtijeva neprianjajućun oblogu za pospješivanje zacjeljivanja. Ova zaštita također sprječava rizik od infekcije. Održavanje rane vlažnom može jamčiti optimalno zacjeljivanje i olakšati zamjenu zavoja, što je potrebno svaka 2 do 3 dana.
Djelomično ili potpuno presađivanje kože indicirano je u slučaju opeklina trećeg stupnja. Stoga se duboke opekline drugog i trećeg stupnja moraju liječiti u specijalističkom centru. Vrijeme zacjeljivanja ovisi o stupnju opekline.
- Vrijeme zacjeljivanja ovisi o stupnju opekline
- Prvi stupanj: 3 do 4 dana
- Površinska opeklina drugog stupnja: 10 do 15 dana
- Duboke opekline drugog stupnja: 15 do 20 dana
- Opeklina trećeg stupnja: dugotrajno zacjeljivanje, često zahtijeva presađivanje tj. Transplataciju kože.
A poslije?
Potrebno je pažljivo pratiti cijeljenje kako bi se osiguralo da se opeklina ne inficira i da zacijeljivanje napreduje.