Dijabetičko stopalo je jedna od glavnih komplikacija dijabetesa. Između 19-34% svih dijabetičara će razviti ulkus na stopalu u nekom trenutku svog života. Često podcijenjen ili čak neprepoznat od strane pacijenata, dijabetički ulkus na stopalu može dovesti do komplikacija poput infekcije ili, u najgorem slučaju, amputacije.
Nakon amputacije, očekivani životni vijek pacijenata ne prelazi 5 godina u 70% slučajeva, što je niže od očekivanog životnog vijeka za određene vrste karcinoma. Međutim, uz pravilnu prevenciju, dijabetički ulkusi se mogu izbjeći.
Što uzrokuje dijabetičke ulkuse na stopalima?
Dijabetes ne uzrokuje samo neravnotežu šećera u krvi. Također uzrokuje dva fenomena koji povećavaju rizik od pojave dijabetičkog ulkusa na stopalu:
- Zahvaćenost distalnih živaca u nogama, osobito s gubitkom osjetljivosti. Kao rezultat toga, pacijenti rijetko osjećaju da imaju ulkus (neuropatski ulkus)
- Blokirane arterije, što u konačnici dovodi do nedovoljnog protoka krvi (ishemični ulkus)
U tri od četiri slučaja dijabetički ulkusi stopala povezani su s nošenjem neudobnih cipela, s ozljedom uzrokovanom rezanjem noktiju, s opeklinama ili trenjem ili s pukotinama i pukotinama na tabanima.
Što dulje ulkus ostaje otvoren, to je veći rizik od infekcije. U ekstremnim slučajevima može dovesti do amputacije.
Što je dijabetički ulkus stopala?
Nastajući zbog manje lezije (uzrokovane bilo čim, od jednostavne posjekotine do nošenja neudobnih cipela), dijabetički ulkus stopala može imati tri oblika:
- Neuropatski ulkus. Javlja se na prstima ili ispod svoda stopala, kao perforantni ulkus stopala, ili na zglobu stopala, ovaj ulkus počinje žuljem ili kurjim okom. Dolazi s gubitkom osjetljivosti (bol/toplina), ima jasne rubove i koža je suha. Zapravo, dijabetes uzrokuje neuropatiju koja utječe na osjetne i motorne živce, slabeći ekstremitete donjih udova. Stoga se pacijentovo stopalo deformira, a nokti postaju zakrivljeni poput kandži. Gubitak osjeta u stopalu može čak spriječiti pacijenta da osjeti da ima ulkus, koji se zatim može brzo inficirati.
- Ishemijski ulkus, povezan je s defektom perfuzije. Uglavnom se javlja na vrhovima prstiju, na peti ili rubu stopala. Koža puca i blijeda je ili plavkasta. Stopalo je hladno i bolno, a pacijent može osjetiti peckanje ili svrbež. Žuti, crveni, ružičasti ili čak crni ako je nekrotičan, ulkus može poprimiti različite boje ovisno o stupnju progresije
- Neuroishemijski ulkus, povezan s neuropatijom i ishemijom, ulkus se formira na rubu stopala, vrhovima nožnih prstiju ili čak ispod noktiju. Prvi znak općenito je žulj uzrokovan ponavljanim trenjem stopala u cipelama koje su pretijesne ili preuske.
Kod odraslih je vjerojatno da će se uz ulkus pojaviti i infekcija, gdje ranu napadnu bakterije. Stoga dijabetički ulkusi stopala znače da je dijabetes vodeći uzrok amputacije u svijetu.
Prevencija dijabetičkog ulkusa na stopalu
Haute Autorité de Santé JE definirao sustav ocjenjivanja podijatrijskog rizika kako bi se prilagodilo liječenje.
Procjena stopala koristi se za ocjenjivanje razine rizika prema sljedećoj klasifikaciji:
Stupanj 0: nema senzorne neuropatije
Stupanj podijatrijskog rizika 0 znači da nema gubitka osjetljivosti u stopalima. Treba se pridržavati standardnih higijenskih pravila, kao što je nošenje odgovarajuće, ne-traumatske obuće ili izbjegavanje maceracije (stopala treba pravilno osušiti i izbjegavati sintetičke čarape) i traumatskih tretmana (npr. uporaba skalpela). Osobito je važno što je moguće više uravnotežiti dijabetes bolesnika i kontrolirati sve čimbenike rizika (npr.: pušenje, arterijska hipertenzija, kolesterol itd.).
Stupanj 1: izolirana senzorna neuropatija
Uz preporuke koje se odnose na stupanj 0, također možete slijediti savjete u nastavku za stupanj 1 podijatrijskog rizika:
- Ako je ulkus jako bolan ili neugodan, pacijenti bi trebali razgovarati sa zdravstvenim radnikom. Uravnoteženje šećera u krvi pacijenata može pružiti olakšanje, kao i određeni lijekovi
- Ako ulkus uključuje gubitak osjeta, pacijent treba svakodnevno pregledavati svoja stopala kako bi mogao otkriti ulkuse koji bi mogli proći nezapaženo.
Neophodno je posjetiti liječnika što je prije moguće ako se pronađe ulkus, čak i ako nije bolan. Posebno je važno ne oštetiti stopala korištenjem abrazivnih ili korozivnih sredstava, nošenjem cipela koje su neudobne ili hodanjem bosih nogu. Svakodnevno nanošenje hidratantne kreme može biti korisno za vrlo suha stopala. Dijabetes bolesnika treba kontrolirati što je učinkovitije moguće kako bi se spriječilo pogoršanje neuropatije.
Stupanj 2: senzorna neuropatija s arteriopatijom donjih udova i/ili deformacijom stopala i Stupanj 3: povijest ulkusa ili amputacije
Ova vrlo rizična stopala (stupnja 2 i stupnja 3) zahtijevaju povećani oprez od strane pacijenta i aktivne mjere prevencije ulkusa. Podijatri ili medicinske sestre mogu ukloniti hiperkeratozu (kalus). Podijatri/pedikori/ortolozi mogu izraditi orteze ili uloške za ispravljanje abnormalnih područja opterećenja.
Ponekad, ako je stopalo jako deformirano, pacijenti će možda morati nositi posebno izrađene cipele. Ako je zahvaćena arterija, revaskularizacija može biti neophodna.
Liječenje
Dijabetički ulkusi stopala zahtijevaju brzo i sveobuhvatno liječenje kako bi se smanjio rizik od komplikacija. Bez obzira na veličinu, ulkus mora pomno nadzirati multidisciplinarni tim. Nošenje pomagala za smanjenje pritiska može biti korisno. To znači da bilo koja težina na stopalu neće pritiskati direktno ulkus, a pritisak od hodanja može se učinkovito rasporediti kako ne bi pogoršao ranu.
Korištenje odgovarajuće obloge je ključno. Obloga bi trebala biti usmjerena na pospješivanje zacjeljivanja i trebala bi zaštititi ranu i okolnu kožu tijekom zacjeljivanja.
Dijabetes, komorbiditeti i stanje uhranjenosti također se moraju kontrolirati u isto vrijeme.
A poslije?
70% izliječenih dijabetičkih ulkusa na stopalu se vraća unutar 5 godina.
Pacijenti s dijabetesom mogu pomoći u smanjenju rizika od recidiva na sljedeći način:
- Nošenje obuće prilagođene obliku stopala i uvijek s čarapama
- Nikad ne hodati bos
- Redovito obavljanje pedikura od strane stručnjaka
- Praćenje općeg zdravlja stopala (upotrebom ogledala za pregled)
- Pažljivo praćenje razine šećera u krvi i pridržavanje dijete
- Svakodnevno pranje stopala sapunom i vodom, ne zaboravljajući osušiti područje između prstiju i koristiti hidratantnu kremu kako bi koža ostala gipka
- Izbjegavanje korištenja termofora ili drugih uređaja za zagrijavanje stopala